Każdy proces rozpoczyna się od prawidłowego zidentyfikowania problemu projektowego. Innowacyjne podejście do projektowania opiera się na zasadzie „wiem dlaczego”. W projektowaniu najważniejsza jest wiedza – nie to, jak chcemy coś zaprojektować, ale dlaczego chcemy projektować.
Aby dowiedzieć się po co i dla kogo, możemy przeprowadzić nie tylko projektową, ale także analizę technologiczną i biznesową rynku, zebrać oczekiwania i priorytety Klienta podczas spotkania kick-off, zweryfikować je w badaniach ilościowych i jakościowych oraz opracować wersję ostateczną wytycznych projektowych w ramach wspólnych warsztatów, podczas których zgromadzona zostanie cała wiedza.
Tak szeroki moduł badawczy zapewni solidną bazę i wytyczne, w tym założenia projektowe, dla dalszych etapów procesu. Zapewni także, że jego wynik będzie odpowiadał potrzebom klienta i użytkownika oraz rozwiąże ich problemy w najlepszy możliwy sposób.
Początkowo tworzymy równolegle co najmniej dwa odrębne projekty koncepcyjne. Oba w różny sposób odpowiadają tym samym celom projektowym. Każda koncepcja oferuje unikalne podejście do doświadczenia użytkownika końcowego w zakresie ergonomii i użyteczności.
Priorytetem jest dla nas zapewnienie wykonalności technologicznej naszych projektów. Nasza zespołowa wiedza jako projektantów, strategów i inżynierów daje nam know-how w zakresie projektowania, wytwarzania i skutecznej komercjalizacji produktów.
Następnym krokiem jest rozwój koncepcji. Wspólnie z klientem wybieramy najbardziej obiecujące koncepcje projektowe produktu i rozpoczynamy pracę nad wariantami projektowymi i rozwojowymi, aby zobaczyć je w formie jak najbardziej zbliżonej do produktu końcowego.
Pracując w ten sposób, Klient może aktywnie uczestniczyć w projektowaniu swojego produktu, wprowadzając swoje uwagi na temat modeli i wydruków 3D, prototypów i ich poszczególnych wariantów. Prototypy są testowane pod kątem zgodności z ustaleniami, założeniami, wymiarami i ergonomią, a następnie weryfikowane i udoskonalane. Proces projektowy polega na przygotowaniu szczegółowych plików 3D zawierających wszystkie elementy projektu wraz z jego wariantami.
Na etapie weryfikacji projektu wykonujemy wiele testów, aby sprawdzić i zidentyfikować wszelkie szczegóły, które mogłyby wymagać poprawek w całym urządzeniu. Po testach wprowadzamy ewentualne poprawki w plikach. Usługi świadczone naszym klientom obejmują także bieżący nadzór i kontrolę produkcji. Prowadzimy proces nadzoru na każdym etapie procesu projektowania produktu. Obejmuje m.in. nadzór podczas produkcji form wtryskowych, produkcję pierwszej serii próbnej, czy poprawki wprowadzane przez klienta.
Metody produkcji zaproponowane przez naszych inżynierów będą uzależnione od oczekiwań Klienta, wielkości i technologii produkcji. Nasze kompetencje inżynierskie obejmują całe spektrum technologii, od podstawowych technologii związanych z obróbką tworzyw sztucznych i metali, po bardziej złożone operacje, takie jak inżynieria mechaniczna. Nasz zespół przygotowuje pliki do form wtryskowych i tłoczników dostosowane do naszych projektów.
Ostatni etap prac inżynieryjnych polega na stworzeniu prototypu z wykorzystaniem podobnej lub docelowej technologii produkcji (w zależności od potrzeb i kosztu technologii) oraz przygotowaniu dokumentacji techniczno-wykonawczej.
W celu sprawdzenia i zidentyfikowania szczegółów projektu wymagających korekty, przeprowadza się wiele testów. W oparciu i ich wyniki wprowadzane są niezbędne poprawki do projektów.
Nikt nie zna produktu lepiej niż jego twórcy. Dzięki szerokiej wiedzy i pasji do wprowadzania produktów na rynek, potrafimy trafnie podkreślać właściwości produktu i tworzyć angażujące strategie komunikacji.
Dzięki 30-letniemu doświadczeniu rozumiemy sztukę wprowadzenia produktu na rynek. Podkreślamy wartości Twojego produktu, jego innowacyjność i wyróżniające go cechy użytkowe oraz upewniamy się, że zaprojektowana przez nas komunikacja marketingowa przemawia skutecznie do grup docelowych.
Jeśli chcesz skutecznie wprowadzić produkt na rynek kliknij tutaj: http://www.soulandmind.pl